Як зробити бактерицидну лампу для житлових приміщень.
Основним шляхом розповсюдження вірусу грипу є повітряно-крапельний. Під час епідемії рекомендовано усім носити респіраторну маску, до речі, як виготовити самотужки таку пов'язку читайте у блозі Зроби Сам{a}. Але постійно носити маску не зручно, зрештою не будете ж ви спати у масці ( з іншого боку - чому б і ні? :) .
Що, як замість ізолювати себе від небезпеки, спробувати небезпеку у межах приміщення знищити?
Бактерицидні лампи давно і успішно використовуються для дезинфекції.
Опромінення ультрафіолетовими лампами визнано одним з найбільш ефективних методів знезаражування повітря. Найбільш виражену бактерицидною властивість мають Уф промені (UV) з довжиною хвилі 254-257 нм. Для надійної дезінфекції достатньо опромінювати кімнату протягом 20 хвилин з розрахунку не менше 2-2,5 Вт на 1 метр кубічний.
У більшості бактерицидних ламп низького тиску 86% випромінювання приходиться саме на ті 254 нанометри.
На жаль, використовуючи бактерицидну лампу, слід пам'ятати що:
- При тривалій роботі бактерицидних ламп у повітрі може накопичуватися озон і окис азоту в кількостях, що перевищують допустимі рівні для житлових приміщень. Тому використання Уф випромінювання вимагає дотримання правил безпеки. Варто зауважити, зараз існують бактерицидні УФ-лампи, що мають скло, яке не пропускає випромінювання з довжиною хвилі до 185 нм., вони не викликають утворення озону.
- Крім того, під дією ультрафіолетового випромінювання знебарвлюються та жовтіють шпалери, деякі види пластмас стають крихкими, можуть «погоріти» кімнатні рослини.
- Правила безпеки вимагають, щоб під час обробки приміщення у ньому не було людей і тварин, приміщення після обробки потрібно провітрювати, на працюючу лампу не можна дивитися.
Де взяти бактерицидну лампу?
Найпростіше купити готову, якщо хтось мені запропонує прорекламувати бактерицидні лампи — тут буде його реклама.
Мій варіант — зробити.
Якось я підібрав викинутий під час ремонту очищувач повітря з кухонної витяжки, де для знищення запахів використовували ультрафіолетові лампи. Саме цією лампою я і скористався.
Ще один варіант — купити лампу типу G8 T5, G15 T8, G30 T8, або ДРБ 8, та окремо арматуру для звичайних ламп денного світла відповідної потужності.
Останній варіант - використати лампу ДРЛ без колби, але такий опромінювач дуже небезпечний. Випромінювання потужне, кварцове скло внутрішньої колби високого тиску нагрівається до високих температур... Особисто я не наважився ба опромінювати приміщення такою лампою.
Гадаю всім зрозуміло: засмагати під бактерицидною лампою неприпустимо! Отримаєте величезний опік.
Свою бактерицидку я робив нашвидкуруч, з того, що потрапило під руку. Прохання ставитись не надто прискіпливо, це дослідний зразок.
Матеріали:
- Обрізки ДСП. Потрібно вирізати:
дві бокові стінки 120мм на 700мм ,
одна задня стінка 155мм на 700мм,одна верхня передня поперечна 155мм на 100мм, одна 155мм на 385мм - для дверці, 120мм на 120мм для дна.
- Магнітний замочок.
- Рояльна петля довжиною 300мм.
- Старий вентилятор від системного блока комп'ютера Ø120мм живлення 12 вольт.
- Декоративна решітка 150мм на 150мм - 2шт.
- Блок живлення вентилятора.
- Алюмінієва фольга.
- Клей ПВА.
- Шнур з вилкою
- Електричний вимикач.
- Електричний запобіжник.
- Бактерицидна лампа з дроселем, стартером, арматурою.
- Меблевий болт М6×35мм - 2шт., М4×35мм - 2шт.
- Меблеві шурупи з широкою шляпкою довжиною 12мм - 7шт., 35мм - 4шт.
- Конфірмат (меблева стяжка) - 8шт.
Інструменти:
- Електролобзік.
- Електродрель.
- Свердла Ø 4мм - 1шт, Ø 6мм - 1шт.
Робота:
Ось такий вигляд має експериментально-побутова бактерицидна лампа:Зроблена з:

мал. 2. Алюмінієва фольга, вентилятор, лампа ДРБ 8 з дроселем на 8 ватт, стартером, арматурою.

мал. 5. Прсвердлюємо отвори під конфірмати, збираємо короб.

мал. 8. До декоративної решітки прикріплюємо вентилятор.
У нижній частині прикручуємо декоративну решітку через яку повітря надходитиме у короб з лампою, у верхній, решітку з вентилятором
Сподіваюсь ідея зрозуміла. Детальних креслень поки що не даю, конструкція по ходу змінюється. Маю намір знизу і зверху зробити «лабіринт», щоб світло лампи не пробивалось крізь декоративні решітки. Також, потрібно буде розмістити всередині короба реле часу з блоком живлення для вентилятора, наразі, вентилятор живиться від окремого низьковольтного джерела
Експлуатація протягом двох вечорів показала високу ефективність приладу принаймні для знищення запахів.
Важливо!
Під час роботи приладу біля нього не повинні знаходитися люди. Вентилятор жене перенасичене озоном повітря, яке має встигнути розповсюдитись по усьому об'єму приміщення.Виготовлення та експлуатація приладу здійснюється на власний ризик без будь яких гарантій. Прилад не є медичним засобом профілактики грипу.
10 коментарів:
Хотів купити собі, але таке діло добряче (як для мене) коштує. А можна якось зрозуміліше про "лампи типу G8 T5, G15 T8, G30 T8, або ДРБ 8", де їх можна знайти і скільки вони коштують
Добре вас розумію, мені пощастило що у мене лампа завалялась серед непотребу. Раніше траплялися на "толкучці", навіть бачив у крамниці. На вашу скриньку відіслав лист з фотографією зовнішнього вигляду лампи.
У суботу перепишу допис акцентувавши увагу на матеріалах. Спочатку треба самому зорієнтуватись де і у яку ціну воно зараз.
Ну навіть 15-30 грн. то не те що я бачив - звісно вже зібрана, але 350 - 500 грн.
Був на ринку і були плани купити лампу, все необхідне, і зробити «з нуля».
Нажаль не найшов, але не тому що розібрали, чи що немає взагалі, продавець у «електротоварах» показав прайс, у вересні ціни були на 8 Вт = 16 гр, 18 вт = 35гр, але зараз немає і везти вони їх не хочуть бо «беруть їх мало і рєдко якби не грип то так і лежали б» ось така відповідь.
На оптовій базі (Харків) лампи є, мають бути на радіоринку, Я не знаю як Вам допомогти. Навіть якщо я знайду лампи, як переслати.
Зараз шукаю де можна замовити через інтернет (сам досі через інтернет крамниці нічого не купував). Зрозуміло, купувати готову за 350 -500 я би не став.
Та ні, пересилати не потрібно, пошукає в себе на радіоринку. А ціна за готову тому така висока, бо бачив у магазині "Медприлад".
Цікава конструкція! Ще потрібно додати таймер для роботи системи в час коли відсутні люди в приміщені і просто казка.
Дякую.
Насправді вже приладнав механічного таймера, подібного до тих що колись ставили на пральні машинки. Знайшов на роботі у хламі. Оскільки річ не дуже поширена збирався знайти час на виготовлення таймеру з описом, щоб можна було опублікувати тут.
Чудовий пристрій ще додати до нього таймер щоб працював у відсутність людей в приміщенні і в серійне виробництво. Собі зроблю декілька для роботи, батьків і дому.
Пропоную використати 50 - 100 ультрафіолетових світлодіодів з відповідним джерелом постійного струму. Хтось великий казав, що потворна техніка від браку думок!
Валентин, радіоаматор з 1970р.
Для знезараження повітря найкраще використовувати не саморобки, світильники заводського виготовлення з лампами типу ДРТ різної потужності. Саморобка, виготовлена аматором може бути небезпечною.
Ще одна порада - для ламп малої потужності не обов'язково брати індуктивний баласт (дросель). Можна використовувати і активний або ємнісний баласт.
Дописати коментар
Можна використовувати теги:
<i>курсив</i> <b>жирний</b>
<a href="http:// «адреса посилання» "> «текст» </a>