неділя, 21 грудня 2008 р.

Ремонтуємо китайську гірлянду з електрoнним перемикачем. Пошук перегорілої лампочки.

10 коментарів:
З перемикачем розібралися, приступаємо до гірлянди. Проблема послідовного з'єднання в тому, що варто перегоріти одній лампочці з сорока, і гірлянда перестає світити.
 Китайська гірлянда - нерозбірна.
 Лампочки припаяні і ізольовані за допомогою термоусадки - пластикової трубки, що при нагріванні зменшується у діаметрі обтягуючи з'єднувані провідники.
 Спроби зробити так, щоб при перегорянні лампочки електричне коло не розривалося, малоефективні. Роздавивши кілька лампочок, в середині однієї  я побачив маленьке металеве кільце.
 За задумом, мабуть, після перегоряння нитки розжарювання електричне коло мало б замикатись через це кільце, але так відбувається не завжди. А коли кільце й замикає лампочку, виявляється, що лампочка була цілком робочою. До того ж це вдосконалення добряче збиває з пантелику, у гірлянді не світить одна лампа - такого не може бути.


Може, причому, якби все працювало так як  було замислено, після перегоряння трьох - п'яти ламп розпочалася б ланцюгова реакція, одна за одною мали б згоріти всі лампочки. Кожна перегоріла, закорочувалась би і струм зростав, від чого згоряла б наступна.
Якщо хтось знає, яким чином кільце мало замикати саме перегорілу лампу, поділіться будь ласка.


 Найпоширеніший спосіб пошуку несправної лампочки, продзвонка гірлянди. Раніше, коли гірлянди були розбірними, достатньо було викрутити лампочку і продзвонити ділянки до та після неї.
Зараз, щоб дістатися провідника, проколюємо ізоляцію голкою.

Типовий алгоритм пошуку, покрокрво показаний на малюнку.

Кожного разу та ділянка, що не продзвонюється, ділиться навпіл, до тих пір поки не буде знайдено розрив.

 Варіант з просвічуванням лампочок ліхтариком  не надто ефективний.


Не раджу. Щось розгледіти важко, помилитися легко.


  Продаються зараз такі собі викрутки - продзвонки, з індикатором електричного поля. Підносиш цю викрутку до фазного проводу, не торкаючись, світлодіод світиться.
  Можна навіть спробувати шукати місця де проходить в стінах проводка.
Беремо гірлянду, підключаємо безпосередньо до едектромережі, наприклад підпаявши до проводів живлення, щоб схема перемикача не заважала.
Фазний та нульовий провідники мають бути на відстані
 Біля перегорілої лампочки на одному проводі буде нуль, на другому фаза. Виняток - перша лампа нульового проводу, але, краще перевірити гірлянду від фазного проводу до середини гірлянди, після чого перевернути штепсель у розетці. Нульовий провід стане фазним, фазний - нульовим, а ми перевіряємо другу половину гірлянди.
  Такий маневр добре спрацьовує коли у гірлянді перегоріло кілька лампочок.
 Якщо викрутки індикатора ел. поля немає, а є високоомний навушник, батарейка та транзистор КП103, можна нашвидкоруч зібрати простеньку схемку, яка дозволить "безконтактно" визначати фазу на слух.

Нарешті несправна лампочка знайдена.
Найпростіше замінити її, вирізавши разом з проводами з іншої, використаної на запчастини, гірлянди. Відрізаємо несправну лампочку, зачищаємо від ізоляції, скручуємо, або спаюємо провідники, ізолюємо. Все просто. Якщо ж ви вирішите замінити саме лампочку, буде складніше:Розрізуємо термоусадку, відпаюємо несправну лампочку,
Надіваємо на провід термоусадку, припаюємо:

 Після перевірки, підпаюємо гірлянду на місце. Провідники краще зафіксувати, обмотавши, наприклад, ізоляційною стрічкою, так щоб кришка притискала провід до корпусу і він не відламувався.Готово:


Пора ставити ялинку.

10 коментарів:

Taras Ambroz :

1. Стосовно кільця, напевно воно замикає лампу постійно але струм тече як і по ньому так і по нитці накалу в лампі. Справа в опорі і матеріалі провідника. Правда в китайців все специфічне.
2. Основна проблема гірлянд - дуже тонкі провода і пайка, коли лампи гріються на прилавку на вулиці, ми їх купуємо і включаємо гірлянду дома то вона починає сипатись і розвалюватись, тоді пошкодження знайти елементарно.
3. Після перегорання 2-5 ламп гірлянда буде і далі світити, вони як правило паяні з запасом. Особистовикидав декілька ламп з кола і все працювало і працює.
4. На фото де ізолентою перемонтаий провід, було б добре зробити з пластикового хомута вузол щоб провід був зафіксований в коробці. Ізолента може поплисти.т а й естетику псує:)
5. Електрикам початківцям не варто довіряти викруткам індикаторам в роботі з 220В, найкраще лампа звична з двома дротами, аще краще тестер чи мультиметр.

ivanko :

Дякую,
П. 4 - згоден, але я спочатку просто в'язав всі провідники у один вузол та залишав цей вузол коробочці, доки не трапилося кілька гірлянд, у яких провід мав настільки погану ізоляцію, що перетирався об гострий край коробочки.
Зараз у мене зібралося зо двісті різнокольорових лампочок від гірлянд, та кілька "некомплектних" перемикачів, думаю якось вибрати час, щоб зробити одну якісну, надійну гірлянду "на всі часи".

Taras Ambroz :

я ті кітайозькі тонкодротові гірлянди просто ненавиджу, мало того, що товщина проводу в них тонша за мій волос, то ще й якщо вони попрацюють на розкладці на вулиці, поітм їх купиш і принесещ додому, включиш і почнеш розвішувати - таке гарне лего отримується. І жагуче бажання викинути отой весь хлам в смітник. Тероусадка стає крихка, пайка відвалюєтсья, живлення вд мікросхеми також відлітає.
Але ось блималки котрі на вулицю можна вішати вже мають кращу пайку, термоусадку і провід... але і ціну в раз 6 вищу також.

Taras Ambroz :

а і надійну гірлянду. мене така є. колись паяв з простих лампочок на різьбу маленьких 0,5в, кембриком ізольовувавв. Тримає ще до тепер. І довжелезна:) А ще були блоки управління 6 гирляндами, котрі сплеталисяв ону косичку. Бігушка шикарна була.

ivanko :

Тільки додивився: 0.5 вольта, це ж скільки лампочок? Уявляю довжину гірлянди :).
А у мене з часів юності саморобний блок управління, де швидкість "бігу", та яскравість гірлянди залежить від звуків у кімнаті. Малечі подобається, криків, вереску біля ялинки завжди багато.
Треба якось схемку викласти. У передноворічній метушні я про неї зовсім забув.

Анонім :

Чудова стаття! Думаю, цілі електронні перемикачі від таких гірлянд можна використати і у саморобних гірляндах, однак якщо струм споживання буде більший, ніж у рідної гірлянди
(сумніваюсь, що PCR406 буде добре працювати за струму аж до 0.8 А - це ж цілих 176 Вт!) то діоди можна замінити на більш потужні, а рідні тиристори використати для керування більш потужними, наприклад, той же КУ202Н. Можна й узагалі зробити універсальний перемикач, який буде мати окремі розетки для підключення споживачів, фільтр електромагнітних завад, запобіжник... Одним словом, тут є простір для творчості.

ivanko :

Дякую. Вже півроку лежить у стані 80% готовності електронний перемикач, тільки замість КУ202Н використав ТС 112-10, в принципі працює, але довести до ума та опублікувати (щоб не соромно було) заважають більш нагальні поточні справи.

ivanko :

«Привіт автору. Цікаві речі описуєте. Я зіткнувся з проблемою у герлянді на світлодіодах. Все як описують деякі автори: купив, приніс, почав чіпляти - перестала світити одна секція, згодом ще одна. На перший погляд не деже помітно, але герлянда виглядає трохи "худою". Можливо є методика перевірки без ножа. Є мультиметр. Пишіть 3713djln@mail.ru, або в коментарях. Наперед вдячний.» —

дякую за коментар, вибачаюсь що випадково видалив, тому повторюю у відповіді.

На жаль гарної методи знайти перегорілу лампочку «без ножа» я не знаю.
Все що знав виклав тут. Є ще екзотичний спосіб — підносити до лампочок сильний магніт, мовляв у перегорілої у магнітному полі можуть короткочасно замкнуться половинки розірваної нитки розжарювання, але здається це не дуже ефективний спосіб.

Найкраще — тоненька голка та мультиметр. Можна скористатися тонкою медичною, для ін’єкцій, ізоляцію провода треба трішечки наколювати.
Це найнадійніший спосіб.
Мені раз трапилася гірлянда, яка розсипалася на окремі лампочки, чи була паяна кислотою, чи взагалі майже не паяна, і таке також буває.

ivanko :

PS. одразу не помітив що гірлянда на світлодіодах.
тоді тільки продзвонювати, причому враховуючи полярність і у положенні «для напівпровідників» (там де зазвичай діод намальований), або звичайним авометром зі стрілкою.

ivanko :

PPS. А перевірте чи не відірвався провід у блоці електроніки, вони там як правило на одному чесному слові тримаються.

Дописати коментар

Можна використовувати теги:
<i>курсив</i> <b>жирний</b>
<a href="http:// «адреса посилання» "> «текст» </a>

ще? :